مقایسه اجمالی شیشه سکوریت

مقایسه اجمالی شیشه سکوریت - شرکت شیشه ساختمانی زیما

در چند سال اخیر استفاده از شیشه در طراحی و دکوراسیون داخلی ساختمان‌ها بسیار رواج یافته است. شیشه‌ها نیز به نوبه خود دارای انواع مختلفی هستند که در این میان پر کاربردترین آنها شیشه سکوریت می‌باشد. شاید در وهله اول این گونه به نظر بیاید که استفاده از شیشه در طراحی داخلی امری بیهوده است، چرا که شیشه‌ها شکننده هستند و برای مدت زمان طولانی کاربرد ندارند. به عبارتی بهتر است از مواد سخت و محکمی برای این امر استفاده شود، امّا نکته‌ای که در اینجا باید به آن توجه داشته باشید این است که شیشه‌های سکوریت بسیار مقاوم هستند. پس می‌توان اظهار کرد که با نسل جدیدی از شیشه‌ها روبرو هستیم که تحولی را در دنیای معماری به وجود آورده‌اند.

فهرست مطالب

مقایسه اجمالی شیشه سکوریت

امروزه استفاده از شیشه سکوریت در معماری به وفور مشاهده می‌شود. در کشور ما بیش از ۴۵ سال است که شیشه‌های سکوریت تولید می‌شوند، پس به احتمال زیاد نام آن را شنیده‌اید. در اینجا قصد داریم درباره شیشه سکوریت بیشتر بحث کنیم تا اطلاعات کافی را در این باره به دست آورید.

اگر بخواهیم در یک توضیح ساده شیشه سکوریت را تعریف کنیم باید گفت که این دسته از شیشه‌ها نسبت به شیشه‌های معمولی ۷ برابر سخت‌تر و محکم‌تر هستند. از این رو در معماری و طراحی داخلی سازه‌ها کاربرد بیشتری دارند. همچنین به دلیل مقاوم بودن این نوع از شیشه‌ها به آنها شیشه‌های نشکن نیز می‌گویند.

شیشه سکوریت چه کاربردی دارد؟

شیشه‌های سکوریت به دلیل استحکام بالایی که دارند در صنعت ساختمان سازی و خودروسازی کاربرد زیادی دارند.  همچنین در مکان‌های عمومی مثل فروشگاه‌ها و استخرها شیشه‌های سکوریت در کف، سقف، دیوار، نما و درب‌های آنها به کار گرفته می‌شوند. در اداره‌جات نیز بیشتر از پارتیشن‌های شیشه‌ای سکوریت بهره می‌برند. در ساختمان‌های مسکونی نیز برای بالکن‌ها، درب‌ها و بعضی مواقع برای دیوارهای داخلی از شیشه‌های سکوریت استفاده می‌کنند. در صنعت خودروسازی نیز در ساخت بعضی از خودرو‌ها، شیشه‌های سکوریت به کار گرفته می‌شوند. بدین گونه که آنها را در قسمت پنجره خودروها تعبیه می‌نمایند.

تفاوت شیشه سکوریت و معمولی

در وهله اول در شرح تفاوت‌های موجود بین این دو شیشه باید گفت که از لحاظ ظاهری تفاوتی بین آنها قابل مشاهده نیست. به عبارتی اگر آنها را در کنار یک دیگر ببینید به احتمال زیاد نتوانید آنها را از هم دیگر تشخیص دهید. با این حال تفاوت‌های قابل توجهی بین شیشه سکوریت و معمولی وجود دارد که در ادامه مطلب به شرح آنها خواهیم پرداخت.

 • اصلی‌ترین تفاوت موجود بین شیشه‌های سکوریت و معمولی در رابطه با استحکام و مقاومت آنها است. به عبارتی شیشه‌های سکوریت نسبت به شیشه‌های‌‌ معمولی مقاوم‌تر هستند. برای شفاف سازی این موضوع تصور کنید که اگر یک شیشه سکوریت و یک شیشه معمولی با ضخامت یکسان داشته باشیم، نمونه سکوریت ۴ برابر بیشتر از نمونه معمولی در برابر ضربه، فشار، گرما و حرارت از خود مقاومت نشان خواهد داد.
 • الگوی شکستن یکی دیگر از دلایل استفاده از شیشه‌های سکوریت می‌باشد. در مورد قبلی این موضوع را برای شما شرح دادیم که شیشه‌های سکوریت در برابر ضربه و فشار بسیار مقاوم هستند. حال اگر فشار و ضربه به حدی زیاد باشد که منجر به شکسته شدن شیشه شود چه اتفاقی می‌افتد؟ در این حالت شیشه سکوریت به ذرات ریزی شکسته می‌شود که به طور عمده این ذرات برنده نیستند. در نقطه مقابل شیشه‌های معمولی به هنگام شکستن، به قطعه‌های نسبتاً بزرگی شکسته می‌شوند. در این شرایط قطعات شکسته شده برنده و خطرناک هستند.
 • در این مورد باید این گونه اظهار داشت که شیشه‌های معمولی را می‌توان هر بار که امکان آن وجود داشته باشد در ابعاد مورد نیاز برش داد. امّا نمی‌توان شیشه‌های سکوریت را در هر زمان و در هر اندازه‌ای برش زد چرا که برای ساخت شیشه‌های سکوریت اعمال خاصی صورت می‌گیرد. همچنین آنها را باید به صورت سفارشی تهیه نمایید که در این حالت باید اندازه‌های آن نیز به صورت دقیق ذکر شود.
 • برای ساخت شیشه‌های سکوریت اعمال ویژه‌ای انجام می‌شود و این اعمال در ساخت شیشه‌های معمولی صورت نمی‌گیرد، به همین دلیل قیمت شیشه سکوریت نسبت به معمولی بیشتر است. از طرفی شیشه سکوریت بیشتر از شیشه معمولی کاربرد دارد.

تفاوت شیشه فلوت و سکوریت

مراحل ساخت شیشه فلوت عیناً شبیه مراحل ساخت شیشه ساده است. تنها تفاوتی که در این میان وجود دارد مربوط به آخرین مرحله ساخت آنها می‌باشد. بدین صورت که در مرحله آخر ساخت، شیشه‌های فلوت را درون قلع شناور می‌سازند، اما تمامی ترکیب آن همانند شیشه ساده می‌باشد. از این رو تفاوت‌هایی که برای شیشه سکوریت و معمولی ذکر کردیم، در این مورد نیز صدق می‌کند.

تفاوت شیشه سکوریت و دوجداره

 • همان گونه که در بخش فوق به آن اشاره کردیم شیشه‌های سکوریت در زمان شکسته شدن به قطعات ریز خرد می‌شوند که این قطعات قابلیت برش بسیار کمی دارند، به گونه‌ای که اصلاً خطرناک نیستند. شیشه‌های دوجداره نیز به هنگام شکستن به قطعه‌های ریزی تبدیل می‌شوند که نسبتاً برنده نیستند.
  نکته‌ای که در اینجا حائز اهمیت است این است که شیشه‌های سکوریت در هنگام شکسته شدن در محدوده زیادی پخش خواهند شد، امّا شیشه‌های دوجداره به دلیل وجود لایه PVB در محدوده کوچکتری پخش می‌شوند.
 • شیشه‌های سکوریت نیز نسبت به شیشه‌های دوجداره وزن کمتری دارند.
 • شیشه‌های دوجداره عایق خوبی در برابر صدا و دما هستند در حالی که شیشه‌های سکوریت این گونه نیستند.

تفاوت شیشه سکوریت و لمینت

 • شیشه‌های لمینت قیمت بالاتری نسبت به شیشه‌های سکوریت دارند و این تفاوت قیمت ناشی از نوع ساخت شیشه‌های لمینت است.
 • الگوی شکستن شیشه‌های سکوریت به گونه‌ای است که بعد از شکستن فرو می‌ریزند، اما شیشه‌های لمینت بعد از شکستن پخش نمی‌شوند و یا به عبارتی فرو نمی‌ریزند.
 • مقاومت شیشه‌های لمینت نیز نسبت به شیشه‌های سکوریت بیشتر است، امّا توجه داشته باشید که اگر به هنگام ساخت شیشه‌های لمینت از شیشه‌های ساده و معمولی استفاده شود ممکن است مقاومت آن بسیار کاهش یابد، به طوری که مقاومت شیشه‌ سکوریت از آن بیشتر شود.

نمونه کارهای شرکت زیما

شیشه‌ها از عناصر جدایی ناپذیر صنعت ساخت و ساز هستند که در بعضی مواقع نمی‌توان برای آنها جایگزینی پیدا کرد. بدین جهت شیشه‌ها در موارد زیادی کاربرد دارند که بر حسب مکان مربوطه نوع شیشه مورد استفاده نیز تغییر خواهد کرد. در این مطلب سعی داشتیم که به شرح اطلاعاتی در این باره بپردازیم، امیدواریم مطالب فوق برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
هرگونه سوالی دارید از ما بپرسید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم.