مزایا و معایب دودبند شیشه ای چیست ؟

مزایا و معایب دودبند شیشه ای چیست ؟ - نمونه کارهای شرکت مهندسی زیما
دودبند شیشه‌ای علاوه بر جداسازی فضا از خطراتی نظیر آتش‌سوزی در امان نگه می‌دارد

شاید نام دودبند شیشه ای برای اکثر افراد نا آشنا باشد. این شیشه اغلب با نام شیشه‌ی راه پله شناخته می‌شود. در واقع دودبند شیشه‌ای سازه‌ای است که با استفاده از شیشه‌ی سکوریت ساخته شده و تحمل بسیار زیادی در برابر حرارت بالا دارد. یعنی به قدری مقاومت حرارتی آنها بالاست که می‌توانند حدود دمای ۱۰۰۰ درجه بالای صفر را تحمل کنند. این شیشه به عنوان یک عایق از سرایت آتش به سایر طبقات ساختمان جلوگیری می‌کند. حال برای اینکه بدانید مزایا و معایب دودبند شیشه ای چیست در ادامه مقاله همراه ما باشید.

فهرست مطالب

مزایای دودبند شیشه ای چیست ؟

امروزه طبق قوانین موجود در ساختمان سازی برای دریافت پایان کار، نصب دودبند شیشه‌ای الزامی است. این سازه علاوه بر ایجاد فضای زیبا در ساختمان، مزایای مختلفی برای ساکنان ساختمان دارد. در ادامه به چند نمونه از مزایای دودبند شیشه‌ای اشاره خواهیم کرد.

مزایا و معایب دودبند شیشه ای چیست ؟ - نمونه کارهای شرکت مهندسی زیما
آسانسور‌های ضد حریق جزو جدیدترین اختراعات نسل جدید محسوب می‌شود

معایب دودبند شیشه ای چیست ؟

شاید تنها عیبی که می‌توان به شیشه‌های دودبند نسب داد قیمت این سازه است. البته این موضوع در برابر حفاظت از جان انسان قابل چشم پوشی است. زیرا مزیت یک دودبند شیشه‌ای به قدری زیاد است که بتوان از قیمت آن چشم پوشی کرده و جان ساکنان ساختمان را اولویت اصلی قرار داد. از این رو با پرداخت هزینه‌های اولیه می‌توانید ساختمان خود را از  بروز حواث بزرگ ایمن کنید.

قیمت دودبند شیشه ای به چه عواملی بستگی دارد؟

در ساخت دودبند شیشه‌ای مانند سایز سازه‌ها، از مواد با کیفیت‌های مختلف استفاده می‌شود. از این رو عوامل مختلفی هستند که می‌توانند بر قیمت این درب‌های شیشه‌ای تاثیر بگذارند. از جمله این عوامل می‌توان مواد زیر را نام برد.

  1. نوع شیشه استفاده شده برای ساخت دودبند شیشه‌ای
  2. رنگ شیشه‌ی مورد نظر
  3. نوع و جنس یراق آلات استفاده شده
  4. ابعاد دهنه‌ی دودبند
مزایا و معایب دودبند شیشه ای چیست ؟ - نمونه کارهای شرکت مهندسی زیما
راهروهایی با دودبند شیشه‌ای، امکان جابه جایی ساکنان ساختمان و پرسنل آتش‌نشانی را تسهیل می‌بخشند.

آیا امکان تعمیر دودبند شیشه ای وجود دارد؟

درست است که دودبند شیشه‌ای از جنس شیشه‌ی سکوریت ساخته شده و ممکن است در معرض آسیب‌های زیاد قرار نداشته باشد، اما این امکان وجود دارد که بر اثر ضربات سنگین شکسته، فرسوده یا از حالت رگلاژ خارج شوند. اما در هنگام  روبه رو شدن با این مشکلات نگران نباشید، زیرا در صورت هرگونه خرابی ریل و شیشه‌ها قابل تعمیر و جابه‌جایی هستند. یعنی در صورت نیاز تمامی این مشکلات را می‌توان با انجام رگلاژ و یا تعویض شیشه‌ی دودبند حل کرد.

 در واقع رگلاژ، تعمیر و یا هماهنگ‌سازی قطعات مختلف شیشه‌ی دودبند در مواقع مهم و اضطراری است. تنها نکته‌‍‌‌ای که باید در هنگام رگلاژ کردن مد نظر قرار داد، این است که باید این کار توسط افراد آموزش دیده و  متخصص در این زمینه انجام گیرد.

مزایا و معایب دودبند شیشه ای چیست ؟ - نمونه کارهای شرکت مهندسی زیما
دودبند شیشه‌ای بهترین وسیله برای ممانعت از ایجاد خطرات بزرگتر در ساختمان است

کلام آخر

معمولاً رنگ دودبند شیشه‌ای شفاف است، ولی بر اساس سلیقه و صلاح کارفرما نوع رنگی این شیشه‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین دقت کنید، یراق آلاتی که در حین نصب دودبند استفاده می‌شود باید از کیفیت بالایی برخوردار باشند. کیفیت خوب این محصولات باعث می‌شود که سازه در برابر حرارت مقاومت بالایی داشته باشد. بدین ترتیب اگر دنبال حفظ جان ساکنان ساختمان هستید حتماً از دودبند شیشه‌ای استفاده کنید. همچنین اینکه بدانید مزایا و معایب دودبند شیشه‌ای چیست کمک شایانی در انتخاب بهتر شما خواهد کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره قیمت رایگان
اسکرول به بالا