انواع پله شیشه ای چیست؟

انواع پله شیشه ای چیست؟ - شرکت شیشه ساختمانی زیما

چرا پله شیشه ای؟ در کنار سایر فلزات که بیشترین کاربرد را در انواع ساختمان‌ها و ساخت و ساز دارند، شیشه به دلیل ظرافت، زیبایی، شفافیت بالا و تاثیرات آن به عنوان عایق صوتی و حرارتی جلوه دیگری به قسمت‌های مختلف ساختمان‌ها می‌دهد. ترکیب شیشه و فلز در نمای ساختمان‌ها و دکوراسیون داخلی در فضاهای مختلف، از یک سو جذابیت و درخشندگی و از سوی دیگر ایمنی و استحکام را به ساختمان‌ها می‌بخشد.

فهرست مطالب

پله شیشه ای چیست؟

پله شیشه ای، نوع مدرن و خاصی از پله‌ها می‌باشند که متریال اصلی مورد استفاده در ساختار این پله‌ها شیشه است. در ساخت پله‌ شیشه‌ای علاوه بر شیشه، از یراق آلات خاصی نیز استفاده می‌شود. شیشه علاوه بر ویژگی‌های خاص خود از جمله شفافیت، ایجاد فضای معلق و ظرافت می‌تواند باعث ایجاد فضای زیبا و جذاب در دکوراسیون ساختمان‌ها شود. این پله‌ها دارای زیبایی خاص و لوکسی هستند که باعث برتری آنها نسبت به سایر انواع پله‌ها مانند سنگی و چوبی می‌شود و نسبتاً فضای کمتری را نیز اشکال می‌نمایند.

در ساخت شیشه‌های مورد استفاده در این پله‌ها از تکنولوژی‌های به‌روزی‌ استفاده می‌کنند. در ساخت پله‌های شیشه‌ای حتماً باید از شیشه‌های نشکن و مقاوم مانند شیشه‌ سکوریت و شیشه‌ لمینت استفاده نمود تا بتوانند وزن انسان را به خوبی تحمل نمایند. همچنین می‌توان از انواع شیشه‌های مات، شفاف و سندبلاست به منظور تنوع در پله‌ها استفاده کرد.

پله‌های شیشه‌ای که معمولاً از نرده‌هایی با جنس استیل و یا ترکیبی از استیل و شیشه ساخته می‌شوند، با ایجاد فضای بسیار زیبا و چشم‌نواز بیشتر در فضاهایی مانند ساختمان‌های اداری و تجاری، ساختمان‌های مسکونی، فروشگاه‌های لوکس و ویلا‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پله‌های شیشه‌ای که با محاسبات مهندسی به صورت ایمن و نشکن تولید می‌شوند؛ به گونه‌ای هستند که در ساختمان‌های دوبلکس و فروشگاه‌های دارای تراس فضای کمی را اشغال می‌کنند. پله‌های شیشه‌ای بیشتر در منازل تریبلکس و یا دوبلکس بیشترین کاربرد را دارند. در هتل‌های لوکس و یا برج‌های مسکونی مدرن و در رستوران‌های چند طبقه می‌توانید شاهد استفاده از پله‌های شیشه‌ای باشید.

انواع پله شیشه ای

پله‌های شیشه‌ای با توجه به سلیقه افراد و نسبت به فضای ساختمان انواع مختلفی دارد. انواع آن می‌تواند شامل پله‌های شیشه‌ای معلق، پله‌های شیشه‌ای مارپیچ و پله‌های شیشه‌ای مستقیم باشد. کف شیشه‌ای در این پله‌ها از نوع شیشه‌های سکوریت و لمینت اجرا می‌شوند تا استحکام کافی در برابر فشار را داشته باشند. همچنین یراق آلاتی که برای نصب پله‌ها استفاده می‌شوند از جنس استیل و یا آلومینیوم ضد زنگ می‌باشند که مقاومت بالایی دارند. پنل‌های شیشه‌ای مورد استفاده در کف پله‌ها، می‌تواند در طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی استفاده شود.

پله‌های شیشه‌ای معلق بهترین گزینه برای افرادی هستند که به دنبال دکوراسیون امروزی و مدرن می‌باشند که فضای زیادی را اشغال نکند. این نوع پله‌ها تصویر شناوری را به مخاطب می‌رساند به گونه‌ای که پنل‌های پله از دیوار بیرون می‌آیند. پله‌های شیشه‌ای معلق توسط یراق‌های نامرئی به دیواره‌ها متصل می‌شوند. کف پله‌های شیشه‌ای ضخامت ۳۰ میلی متری دارند و به همین دلیل بسیار مقاوم می‌باشند. این پله‌ها دارای شاسی فلزی از جنس استیل یا آهن هستند که درون دیوار گذاشته می‌شوند که کف‌های شیشه‌ای بر روی آن‌ها گذاشته می‌شود و حالتی از شناور بودن را در راه پله به وجود می‌آورند. شیشه مناسب برای این نوع پله‌ها، شیشه‌های لمینت دو یا چند لایه می‌باشد.

نوع پله‌های شیشه‌ای مستقیم، قیمت پایین‌تری را نسبت به سایر انواع آن دارد. به دلیل شفافیت و ظرافت بالا در شیشه‌های سکوریت و بخشیدن زیبایی به فضا، طرفداران زیادی دارد. به منظور افزایش ایمنی این نوع پله‌ها، از پروفیل ۴۰ در ۸۰ میلی متر سه لایه شیشه لمینت در کف با شاسی استیل استفاده می‌نمایند، امّا این نوع پله‌ها فضای بیشتری را نسبت به سایر مدل‌ها اشکال می‌نماید.

پله شیشه‌ای گرد

پله شیشه‌ای گرد و یا مارپیچ بیشتر برای فضاهای محدود و کوچک مناسب می‌باشد. در این نوع راه پله مسیر بین طبقات با بهره‌گیری از تعدادی کف شیشه‌ای که حول محور فلزی قرار دارند، ساخته می‌شوند. ارتفاع هر پله‌ شیشه‌ای بستگی به ارتفاع کف تا سقف، بین ۲۰.۴ تا ۲۳.۴ سانتی متر قابل تغییر می‌باشد. معمولاً پله پیچ شیشه‌ای با دو قطر ۱۴۰ و ۱۲۰ سانتی متر ساخته می‌شود و به دلیل شکل خاص خود باعث جذب بیننده می‌گردد. بنابراین ارزش بالایی در طراحی‌های مدرن دارند. معمولاً پله شیشه‌ای دوبلکس از نوع گرد و مارپیچ می‌باشد.

این نوع پله‌ها نیاز خاصی به اندازه‌گیری دقیق دارند، زیرا فواصل میان پله‌ها و خمش اهمیت بسیار زیادی دارد. قوسی بودن این نوع راه پله، موجب افزایش ارزش آن می‌شود. از مزایای این نوع پله می‌توان به اشکال فضای کم، ظاهر بصری زیبا و مدرن و امکان نورپردازی ما بین پله‌ها اشاره نمود. حفاظ یا نرده‌ای که برای این نوع پله‌ها می‌توان انتخاب کرد می‌تواند به صورت نرده شیشه‌ای، استیل و یا چوبی باشد که این انتخاب بیشتر بستگی به سلیقه افراد دارد.

پله شیشه‌ای دوجداره

در این نوع پله‌های شیشه‌ای، از دو لایه شیشه با ضخامت‌های مختلف استفاده می‌گردد تا از مقاومت بالایی در برابر فشار برخوردار باشند. این شیشه‌ها اغلب از جنس سکوریت و در برخی موارد از جنس لمینیت می‌باشد که می‌تواند به صورت شفاف، مات و یا طرح‌دار اجرا شود. این نوع از پله‌های شیشه‌ای در برابر برخورد اجسام و ضربات محکم نمی‌شکند و برای استفاده در مکان‌هایی که تردد بالایی دارد و امکان برخورد افراد بالا می‌باشد، بهترین گزینه است.

ترکیب نرده شیشه ای در کنار پله شیشه ای می‌تواند زیبایی دو چندان به راه پله ساختمان شما ببخشید. در صورتی که با «انواع نرده‌های شیشه ای راه پله» آشنایی نداری توصیه می‌کنیم مقاله دیگه ای از وبسایت ما را مطالعه نمایید. فقط کافیه روی دکمه زیر کلیک کنی تا به این مقاله منتقل بشید.

مروری کوتاه بر این مقاله

در این مقاله سعی کردیم به توضیح پله‌های شیشه‌ای و انواع آن بپردازیم. اجرای کف پله‌های شیشه‌ای حتماً باید توسط افراد حاذق انجام بگیرد، زیرا این پله‌ها باید طبق اصول خاصی نصب گردند تا باعث آسیب به کاربران نشوند.

قبل از هر کاری بهتر است بدانیم تعریف پارتیشن شیشه‌ای چه می‌باشد و به چه منظور مورد استفاده قرار می‌گیرد. پارتیشن همان دیوار جدا‌کننده است که به منظور تفکیک‌سازی فضا و استفاده‌ی حداکثری از محیط ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پارتیشن‌ها باعث می‌شود، شما از یک محیط مینیمال با طراحی مدرن برخوردار شوید.

همچنین ورود نور به داخل فضا، روشنایی دلخواه شما را ایجاد کرده و دسترسی و کنترل به محیط اطراف را فراهم می‌کند. در واقع این پارتیشن‌ها به طراحان و معماران اجازه می‌دهد تا بدون محدود کردن محل انتشار نور، به تقسیم بندی محیط داخلی بپردازند.

  • پارتیشن ثابت و متحرک
  • پارتیشن تک‌جداره و دو‌جداره
  • پارتیشن فرم لس
  • پارتیشن فریم دار
  • پارتیشن شیشه‌ای هوشمند
  • پارتیشن ریلی
  • پارتیشن رنگی، مات و طرح‌دار

امروزه به دلیل محدود شدن فضا‌ها، استفاده از این پارتیشن‌ها بسیار اهمیت پیدا کرده است. از این رو به دلیل جایگیری کم، جایگزین خوبی برای دیوارهای بتنی و آجری هستند.

تا کنون تنها یک ایراد را به این سازه‌های شیشه‌ای نسبت داده‌اند و آن هم این است که با توجه به شفاف بودن شیشه‌ها، حریم خصوصی افراد زیر سوال می‌رود. در این باره باید گفت که می‌توانید شیشه‌های‌ مات را جایگزین شیشه‌های‌ شفاف کنید، در این حالت حریم خصوصی اشخاص نیز حفظ می‌گردد.

در سال‌های اخیر سازه‌هایی که از طراحی زیبا برخوردار بودند، در فرآیند ساخت آنها از متریال شیشه به وفور استفاده شده بود. مهمترین نکته‌ای که باید در نصب این شیشه‌ها رعایت شود توجه به نکات ایمنی در حین نصب آن می‌باشد.

 همچنین شما باید اطلاعات کافی درباره «انواع شیشه و کاربرد آنها چیست» داشته باشید تا در انتخاب شیشه مناسب دچار سردرگمی نشوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره قیمت رایگان
اسکرول به بالا