زیر دوشی چیست؟

زیر دوشی چیست؟ - شرکت مهندسی زیما شیشه ساختمانی

امروزه اکثر خانه‌ها فرم آپارتمانی دارند و عملاً فضای خانه‌ها برای زندگی محدود می‌باشد. اکثر بخش‌های خانه مانند سرویس بهداشتی در ابعاد‌های کوچکی تعبیه می‌شوند و در بسیاری از موارد در یک فضای مشترک با حمام جانمایی می‌گردند. بنابراین راه حل مناسب برای رعایت اصول بهداشتی و همچنین حفظ زیبایی و دکوراسیون آنها، استفاده از زیر‌ دوشی می‌باشد.

فهرست مطالب

تعریف زیر‌ دوشی چیست؟

امروزه با توجه به تغییر سبک زندگی افراد و پیشرفت آن به سمت زندگی به روز و مدرن، تغییرات زیادی در طراحی خانه‌ها و فضای آن از جمله حمام‌ها صورت می‌گیرد. رعایت اصول بهداشتی در مکان‌هایی مانند سرویس بهداشتی، مسئله‌ای بسیار مهم و حائز اهمیت برای افراد می‌باشد. بنابراین به منظور جداسازی محدوده حمام و سرویس بهداشتی می‌توان از زیر دوشی استفاده کرد که نه تنها به زیبایی حمام کمک می‌کند، بلکه باعث جلوگیری از آلودگی می‌گردد. بنابراین در این نوع حمام‌ها قسمت زیرین دوش در کف حمام، از جنس و مدل‌های مختلفی ساخته می‌شود که به این قسمت از حمام زیر دوشی گفته می‌شود.

به عبارت دیگر، به سطح صاف سفید رنگ و دارای لعاب که به صورت مجزا در زیر پنل دوش و کابین دوش تعبیه می‌گردند، زیردوشی می‌گویند و همانطور که از نام آن مشخص است در زیر دوش قرار می‌گیرند و از لحاظ جنس ممکن است سرامیکی، اکریلیک، فایبرگلاس و یا رزین سنگی باشد. امّا همیشه به رنگ سفید تولید و عرضه می‌گردد.

امروزه بسیاری از ساختمان‌های شیک و مدرن دارای زیر‌دوشی می‌باشد و این زیر‌دوشی‌ها به صورت جدا‌کننده عمل می‌نمایند و از پاشیده شدن آب به سایر نواحی حمام و سرویس بهداشتی پیشگیری می‌کنند. با استفاده از این زیر‌دوشی‌ها آب حاصل از دوش گرفتن، در قسمت داخل زیر دوش جاری می‌شوند و به سایر قسمت‌ها نمی‌پاشند. علاوه بر آن باعث زیباتر شدن حمام نیز می‌شوند‌.

زیر دوشی‌ها نسبت به مرحله استفاده و نوع کابین حمام، مدل‌های مختلفی دارند. زیر دوشی‌های متحرک، زیر دوشی ثابت، زیر دوشی توکار و زیر دوشی روکار از جمله انواع آن می‌باشند که در محیط داخلی حمام و کابین دوش از آن‌ها استفاده می‌شود.

زیر دوشی‌های متحرک، توسط افراد قابل جابه‌جایی در کابین دوش می‌باشد. بنابراین هر زمان که لازم باشد می‌توانید آن را جابجا کرده و یا بردارید. برخی از افراد علاقه دارند برای تمیز کردن، کف حمام را به طور کامل شستشو دهند. بنابراین این نوع زیر دوشی‌ها بسیار مناسب این افراد خواهد بود، زیرا می‌توانند در مواقع تمیز کاری آن را بردارند و پس از اتمام، در محل خود دوباره قرار بدهند.

زیر دوشی‌های ثابت، قابل انتقال و یا جابجا کردن نخواهند بود و به این دلیل ابتدا باید محل آنها، در زیر کابین دوش مشخص شود و سپس آن را نصب نمایند که نصب آن می‌تواند توسط خود افراد انجام بگیرد و برخی از انواع آن‌ها باید با حضور نصاب و متخصص فنی نصب شود.

زیر دوشی‌های توکار، لبه جداکننده از سطح ندارند. بنابراین زیر دوشی هم سطح با سطح کابین دوش و بقیه سطوح حمام قرار می‌گیرد و شیبی که در آن استفاده می‌شود، باعث هدایت آب جاری به خروجی حمام می‌گردد. برای استفاده از زیر دوشی‌های توکار باید قبل از اتمام مراحل ساخت حمام و کابین دوش اقدام کنید، زیرا نصب آن به فعالیت‌های بیشتری نیاز دارد. مزیت این زیر دوشی‌ها نسبت به زیر دوشی‌های روکار، بدون لبه بودن آن‌ها می‌باشد و از این نظر برای کودکان و افراد مسن می‌تواند ایمن باشد‌.

زیر دوشی‌های رو کار، یک لبه برآمده از سطح حمام بالا‌تر دارند که باعث می‌شود آب حاصل از دوش از زیر دوشی خارج نشود و علاوه بر زیبایی باعث بهداشتی‌تر شدن حمام نیز می‌گردد. از مزیت‌های این زیر دوشی‌ها می‌توان به قابلیت اضافه کردن آن‌ها پس از ساخت حمام اشاره کرد. همچنین نسبت به کابین حمام دوش قابلیت تغییر و تنوع را دارند.

کاربرد زیر دوشی در کابین شیشه ای

زیر دوشی بیشتر برای خانه‌های کوچک که فضای استحمام کمی دارند کاربرد بیشتری دارد، زیرا از طریق آن می‌توان فضای حمام و سرویس را جدا کرد و همچنین مسائل بهداشتی را نیز رعایت نمود. اگر فرزند خردسال یا کهنسال دارید، با استفاده از این زیر دوشی‌ها می‌توانید ایمنی را برای آن‌ها ایجاد کنید و دیگر ترس لیز خوردن و افتادن را نداشته باشید. زیرا آن‌ها به گونه‌ای ساخته می‌شود که علاوه بر مانع شدن در ریختن و پاشیدن آب بر روی سطوح، لغزنده نیز نمی‌باشد. این نوع زیر دوشی‌ها در بیمارستان‌ها، هتل‌ها، باشگاه و استخر‌ها  به دلیل راحتی افراد بیمار و کهنسال بیشتر کاربرد دارد.

استفاده از زیر دوشی می‌تواند مانع انتقال رطوبت به سایر بخش‌های حمام شود. در صورتی که در دکوراسیون داخلی از چوب و ام‌دی‌اف استفاده کرده باشید، به طبع علاقه‌ای ندارید که آب حاصل از دوش گرفتن به سایر قسمت‌های کابین دوش انتقال نماید.

استفاده از زیر دوشی باعث افزایش بهداشت و شرایط بهداشتی داخل حمام می‌شود، زیرا در این صورت حمام کمتر به شستشو احتیاج دارد و در عین حال شرایط تمیزتری درحمام برقرار می‌باشد و تمیز کردن آن آسان است.

به طور کلی زیر دوشی‌ها به نوعی طراحی می‌شوند که سر خوردن در داخل کابین را کاهش می‌دهند، بنابراین می‌تواند برای افراد سالخورده و کودکان ایمنی بیشتری داشته باشد.

استفاده از زیر دوشی موجب افزایش زیبایی داخل حمام می‌شود، زیرا می‌توان در جنس‌های مختلف و متنوعی آن‌ها را تعبیه نمود که با دکوراسیون داخلی حمام هم‌رنگ و هم‌راستا باشد. در صورتی که حمام شما دارای سایر سرویس‌ها مانند سرویس دستشویی یا سرویس میز آرایش باشد، پس از دوش گرفتن به علت خیس بودن محیط داخلی حمام، از این فضاهای داخلی نمی‌توانید استفاده کنید. استفاده از زیر دوشی باعث افزایش امکان استفاده از محیط حمام می‌شود، زیرا آب جاری فقط در قسمت کابین دوش وجود دارد.

زیر دوشی چیست؟ - شرکت مهندسی زیما شیشه ساختمانی
داشتن دوام بالا از مهم‌ترین ویژگی پارتیشن شیشه‌ای است.

به علت عدم دسترسی به قسمت زیرین زیر دوشی‌ها با مرور زمان ممکن است لجن و کثیفی و سایر حشرات در زیر آن تجمع یابد و در نتیجه باعث بیماری شود. بنابراین باید به طور مرتب تمیز و ضد‌عفونی شوند و همچنین برای جابجایی نیز ممکن است به یک متخصص احتیاج داشته باشید که این کار نیز با پرداخت هزینه همراه خواهد بود.

درخواست مشاوره قیمت زیر دوشی

امروزه افراد از تجهیزات و ابزار‌های به روز و مدرن در ساختمان‌های خود استفاده می‌نماید که زیر دوشی یکی از این موارد می‌باشد. در این مقاله سعی کردیم به توضیح زیر دوشی‌ها و همچنین مزایا و معایب آن بپردازیم تا خریدی راحت و بدون دردسر داشته باشید.

مقاله مرتبط پارتیشن شیشه ای اداری

در صورتی که تمایل دارید که محیط اداری خودتون رو با پارتیشن اداری تفکیک کنید ولی نگرانی‌های زیر دارید:

مقاله ما با عنوان «تاثیر پارتیشن شیشه ای در دکوراسیون محیط اداری» از دست ندهید.

در سال‌های اخیر سازه‌هایی که از طراحی زیبا برخوردار بودند، در فرآیند ساخت آنها از متریال شیشه به وفور استفاده شده بود. مهمترین نکته‌ای که باید در نصب این شیشه‌ها رعایت شود توجه به نکات ایمنی در حین نصب آن می‌باشد.

 همچنین شما باید اطلاعات کافی درباره «انواع شیشه و کاربرد آنها چیست» داشته باشید تا در انتخاب شیشه مناسب دچار سردرگمی نشوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره قیمت رایگان
اسکرول به بالا