مزایا و معایب شیشه رفلکس چیست ؟

شیشه رفلکس چیست ؟ - طراح و نصب شیشه رفلکس دیجی کالا ترب ایمالز

شیشه رفلکس به زبان انگلیسی یعنی چه؟ در زبان انگلیسی کلمه reflect به معنای بازتاب کردن است. شیشه رفلکس به شیشه‌هایی اطلاق می‌شود که قابلیت بازتاب کردن نور را دارند. پس با این حساب نور خورشید را نیز بازتاب می‌کنند. شیشه‌های‌ رفلکس به این دلیل قابلیت بازتاب شوندگی دارند که توسط انواعی از فلز‌ها و اکسیدهای فلزی به صورت یک لایه نازک پوشش داده شده‌اند. فلزهای که برای پوشش دهی آن‌ها استفاده می‌شود عبارتند از: طلا ، نقره ، نیکل ، کروم ، مس و آلومینیوم.

در این حالت اشعه‌های خورشیدی نمی‌توانند به صورت ۱۰۰ درصدی از فضای داخلی  خارج شوند. به عبارتی ۷۰ درصد اشعه‌های خورشیدی وارد محیط داخلی می‌شوند و تنها از خروج ۳۰ درصد آنها جلوگیری می‌شود.

فهرست مطالب

تاریخچه تحول شیشه

با اختراع شیشه تحولی شگرف در صنعت معماری پدید آمد. بیش از ۴ هزار سال است که شیشه تولید شده است. در ابتدا از شیشه‌ها به عنوان اشیا تزیینی استفاده می‌کردند.  اما به مرور زمان شیشه‌ها وارد ساختار ساختمان‌ها شدند. از این دسته از محصولات در ساخت پنجره‌ها و درب‌‌ها استفاده می‌کنند. همچنین هنگامی که سبک معماری از رومی به گوتیک تغییر کرد، شیشه جایگاه ویژه‌ای در دنیای معماری به دست آورد. به طور کلی شیشه‌ها از ترکیب شن، کربنات سدیم و آهک که حرارت دیده و سرد شده‌اند، تولید می‌شوند.

بهترین رنگ شیشه رفلکس چیست ؟

به دلیل استفاده از فلزها و اکسیدهای فلزی در ساخت شیشه‌هایی رفلکس، رنگ این دسته از شیشه‌ها نسبت به شیشه‌هایی عادی متفاوت است. استفاده از شیشه‌های رفلکس رنگی در ساخت ساختمان‌ها، زیبایی آن‌ها را دوچندان می‌کند. امّا توجه داشته باشید که رنگ شیشه‌هایی رفلکس تنها برای جلوه بصری آن استفاده نمی‌شود، بلکه در مقدار انعکاس نور خورشید نیز تأثیر بسزایی دارند.در این دسته از شیشه‌ها هر یک از رنگ‌ها، درصد مشخصی از نور را منعکس می‌کنند.

شیشه‌های رفلکس را می‌توانید در انواع رنگ‌های آبی، سبز، نقره‌ای، طلایی، سوپر سیلور، صورتی، دودی و… تهیه کنید. مثلاً در شیشه‌های ‌‌رفلکس آبی، میزان انتقال نور ۱۹ درصد و میزان بازتاب نور ۳۶ درصد می‌باشد. در نقطه مقابل شیشه‌های رفلکس دودی رنگ به اندازه ۵۱ درصد نور را انتقال می‌دهند و تنها ۶ درصد آن را منعکس می‌کنند. هر کدام از رنگ‌های شیشه رفلکس، متناسب با نیاز شما بوده و شما باید بر حسب نیاز خود دست به انتخاب بزنید.

مزایای شیشه رفلکس چیست ؟

شیشه‌هایی رفلکس دارای مزیت‌هایی هستند که در ۴ دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شوند. از مزایای آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

۱) انعکاس درصدی از اشعه‌های خورشیدی

این نوع از شیشه‌ها این قابلیت را دارند که نور را منعکس کنند. امّا می‌توانند تنها درصدی از آن‌ها را بازتاب نمایند و از عبور نور مرئی جلوگیری نمی‌کنند. اشعه‌های مادون قرمز و UV خورشید توسط شیشه‌هایی رفلکس جذب می‌شوند و سپس منعکس می‌شوند.

۲) کاهش حرارت محیط داخلی

هنگامی که اشعه‌های مادون قرمز خورشید از یک لایه شیشه عبور می‌کنند، طول موج آن‌ها تغییر می‌کند. در این حالت با تغییر طول موج اشعه‌ها‌، آن‌ها نمی‌توانند از محیط خارج شوند. اتفاقی که در این لحظه رخ می‌دهد، افزایش حرارت محیط به دلیل محبوس شدن اشعه‌ها ‌‌می‌باشد. با استفاده از شیشه‌هایی رفلکس درصد حرارت محیط به طور چشمگیری کاهش پیدا می‌کند.

۳) حفظ انرژی

هنگامی که دمای محیط به دلیل ورود اشعه‌های خورشیدی افزایش پیدا می‌کند، به طبع آن استفاده از وسایل تعدیل کننده هوا نیز افزایش می‌یابد. به طور معمول این نوع از دستگاه‌ها با نیروی برق کار می‌کنند. با افزایش مداوم دمای محیط و استفاده مکرر از دستگاه‌های مذکور، از انرژی برق استفاده زیادی می‌شود که در نهایت به هدر رفتن انرژی می‌انجامد.

۴) حفظ حریم شخصی

شیشه‌هایی رفلکس نور تابیده شده را بازتاب می‌کنند و باعث ایجاد نمای آینه‌ای می‌شوند، با این حساب نمی‌توان از فضای بیرونی به فضای داخلی دید داشت.

معایب شیشه رفلکس چیست ؟

همان‌طور که در بخش قبلی به آن اشاره کردیم، با استفاده از شیشه‌های رفلکس نمی‌توان از بیرون، فضای داخلی را مشاهده کرد. همین امر سبب حفظ حریم شخصی افراد می‌شود‌، اما توجه داشته باشید که این قابلیت تنها در روز وجود دارد و در هنگام شب فضای داخلی قابل مشاهده می‌باشد. در موارد استثنا نیز ممکن است در طول روز به حجم زیادی از نور خورشید نیاز داشته باشید ، در این گونه موارد بهتر است از خرید شیشه‌های‌ رفلکس صرف نظر کنید.

همچنین ممکن است برخی از افراد به روشنایی حاصل از نور خورشید در محیط خانه علاقه داشته باشند. در این وضعیت نیز استفاده از شیشه‌های رفلکس گزینه مناسبی نیست. چرا که این نوع از شیشه‌ها نسبت به شیشه‌های‌ معمولی روشنایی کمتری را برای خانه‌ فراهم می‌کنند.

شیشه رفلکس دودی چیست ؟

این دسته از شیشه‌ها دارای رنگ‌های مختلفی هستند که شیشه رفلکس دودی نیز یکی از آنها است. استفاده از این نوع شیشه‌ها برای پنجره‌ها رایج می‌باشد. شاید مهمترین عامل که باعث حفظ حریم شخصی می‌شود، رنگ دودی آن باشد.

دو نوع شیشه تیره رنگ رفلکس وجود دارد که در بسیاری موارد این دو نمونه را یک محصول تلقی می‌کنند. شیشه‌های‌ برنز و دودی، هر دو تیره رنگ هستند با این تفاوت که شیشه‌های‌ دودی مایل به رنگ مشکی و شیشه‌های‌‌ برنزی مایل به رنگ قهوه‌ای تیره هستند.

شیشه رفلکس ساده چیست ؟

به طور کلی شیشه‌هایی رفلکس در هنگام استفاده متمایل به یکی از رنگ‌های موجود هستند. امّا شیشه‌های‌‌ رفلکس ساده به هیچ رنگی تمایل ندارند به عبارتی آن‌ها بی‌رنگ می‌باشند. در هنگام تابش نور به آن‌ها و انعکاس امواج، این دسته از شیشه‌ها همانند یک آینه عمل می‌کنند.

شیشه‌هایی رفلکس ساده در دو نوع تولید می‌شوند. دسته اول شیشه‌هایی هستند که درصد آینه‌ای بودن آنها ۳۰ درصد است، این نوع از شیشه‌ها نمی‌توانند تصویری واضح ارائه دهند. دسته دوم شیشه‌هایی هستند که درصد آینه‌ای بودن آنها ۵۰ درصد است. این نوع از شیشه‌ها به دلیل بالا بودن درصد آینه‌ای، تصویری واضح ارائه می‌دهند.

کلام آخر

 به دلیل تولید و عرضه شیشه‌های‌ رفلکس در انواع رنگ‌‌های مختلف باید در هنگام خرید به سلیقه و نیاز خود توجه ویژه‌ای داشته باشید. در این اثنا‌‌ سعی کنید بین رنگ شیشه پنجره و معماری و رنگ ساختمان خود هماهنگی ایجاد کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره قیمت رایگان
اسکرول به بالا