انواع شیشه هوشمند چیست؟

انواع شیشه هوشمند چیست؟ - شرکت ساختمانی زیما
کنترل کردن شیشه‌های هوشمند توسط جریان برق صورت می‌گیرد.

شیشه جزو مصالح پر کاربرد در ساخت ساختمان‌ها می‌باشد. از گذشته تاکنون شیشه‌ها مصارف زیادی داشته‌ و به مرور زمان با پیشرفت تکنولوژی، شیشه‌هایی مدرن‌تری تولید شدند. جدیدترین نوع شیشه‌هایی تولید شده، شیشه هوشمند نام دارند. شیشه‌های هوشمند با فرآیند پیچیده‌ای ساخته می‌شوند. البته فراموش نکنید که استفاده از شیشه‌هایی معمولی مزایا و معایبی دارد.

از جمله این معایب می‌توان به هدر رفتن انرژی گرمایی داخل اتاق اشاره کرد. از این رو افراد مجبور هستند که از درز‌گیر و چسب شیشه برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی استفاده کنند. البته همیشه نفوذ انرژی از داخل به بیرون نیست، بلکه گاهی هم نمی‌توانند از ورود انرژی به داخل اتاق جلوگیری کرد. همچنین شیشه‌هایی سنتی نمی‌توانند مانع تابش نور خورشید به داخل اتاق شوند. از این رو با تولید شیشه‌هایی هوشمند مشکلات ذکر شده حل شده و این شیشه‌ها مزایایی زیادی به همراه دارند.

فهرست مطالب

شیشه هوشمند چیست؟

شیشه هوشمند (Smart Glasses) به انواعی از شیشه‌ها گفته می‌شود که تنظیمات آنها به وسیله جریان برق کنترل می‌شود. با استفاده از جریان برق می‌توان شیشه‌های هوشمند را مات یا روشن کرد. به عبارتی می‌توان به صورت دستی میزان جذب نور را در شیشه‌های هوشمند تغییر داد. تنها کافی است که با زدن یک دکمه، شیشه از حالت شفاف به تیره تغییر کند. جریان الکتریسیته سبب ایجاد واکنش در شیشه‌های‌ هوشمند می‌شود. از طرفی ممکن است تغییراتی در خصوصیات فیزیکی شیشه‌ها به وجود آید که ناشی از تغییرات شیمیایی است.

انواع شیشه هوشمند

به علت استقبال زیاد از این محصول، شیشه‌های‌ هوشمند در انواع مختلفی ساخته می‌شود. وجه تمایز آن‌ها در طریقه ساخت و مواد اولیه استفاده شده می‌باشد. در ادامه درباره هر یک از آنها جزئیاتی را شرح خواهیم داد، پس با ما همراه باشید.

انواع شیشه هوشمند چیست؟ - شرکت ساختمانی زیما
شیشه‌های هوشمند به عنوان یک عایق حرارتی شناخته شده و با قابلیت مات شوندگی مانع دیده شدن فضای داخلی جلوگیری می‌کند.

شیشه الکتروکرمیک

این نوع از شیشه‌های هوشمند در حالت عادی مات بوده و شفافیت آنها ناشی از اعمال جریان الکتریسیته می‌باشد. این دسته از شیشه‌ها عایق حرارتی و صوتی هستند. همچنین در ساختار آنها از یک لایه اکسید فلزی استفاده شده است‌. استفاده از این ماده سبب می‌شود که محیط داخلی اتاق در فصول سرد سال گرم و در فصول گرم سال سرد باشد.

شیشه هوشمند PDLC

شیشه هوشمند PDLC مخفف عبارت Polymer-Dispersed Liquid-Crystal devices می‌باشد. در ساخت این دسته از شیشه‌ها، از کریستال مایع به جای یون‌های لیتیوم استفاده شده است. دلیل استفاده از کریستال‌های مایع دوام بیشتر شیشه‌ها است. از این نوع شیشه‌ها در تلویزیون‌ها و نمایشگرهای LCD استفاده می‌شود.

انواع شیشه هوشمند چیست؟ - شرکت ساختمانی زیما
با عدم نفوذ اشعه مادون قرمز بیماری‌های پوستی به حداقل می‌رسد.

اسمارت گلس نانو کریستال

در ساخت شیشه‌های‌ هوشمند نانو کریستال از اکسید اینیدیوم به جای یون لیتیوم استفاده می‌کنند. ویژگی‌های این دسته از شیشه‌ها منحصر به فرد هستند، در حالی که شیشه‌هایی هوشمند معمولی چنین ویژگی‌هایی را ندارند. اسمارت گلس نانو کریستال مناسب مناطق گرم و آفتابی است چرا که از نفوذ نور و اشعه مادون قرمز ممانعت می‌کند.

شیشه دودی هوشمند

دسته‌‌ای دیگر از شیشه‌های‌‌ هوشمند خود به خود با تابش نور خورشید دودی می‌شوند. اگر نگاهی به اطراف خود بیاندازید شاهد نمونه‌های زیادی از آن‌ها خواهید بود. از این شیشه‌ها بیشتر برای ساخت شیشه خودروها استفاده می‌کنند. در ساخت شیشه‌های دودی هوشمند از تکنولوژی پیچیده‌ای استفاده نشده است و کلیدی برای شفاف سازی و مات شوندگی آن‌ها تعبیه نشده است. در نتیجه قیمت آن‌ها ارزان‌تر می‌باشد.

انواع شیشه هوشمند چیست؟ - شرکت ساختمانی زیما
میزان دودی بودن شیشه هوشمند بر اساس سلیقه شخصی انتخاب می‌شود.

شیشه هوشمند مات شونده

از لحاظ بصری شیشه‌های‌‌ مات شونده جلوه بسیار زیبایی به اتاق می‌دهند. در ساختار آن‌ها از دو لایه شیشه استفاده شده است. بین دو لایه شیشه یک فیلم دیجیتال وجود دارد که همین فیلم دیجیتال سبب می‌شود که شیشه حالت‌های مختلف پیدا کند. ساختار فیلم‌های هوشمند به کار رفته در این محصول به صورت چند لایه می‌باشد. دو لایه خارجی و داخلی آن‌ها از جنس پلیمر است که هادی جریان الکتریسیته نیز می‌باشد.

یک لایه میانی نیز بین دو لایه ذکر شده وجود دارد که متشکل از کریستال‌های مایع هستند، که به طور نامنظم در بین لایه‌های پلیمری پخش شده‌اند. علت مات شدن شیشه‌های‌‌ هوشمند، شکست نور ناشی از جریان الکتریسیته است و همین امر در هنگام روشن کردن کلید اتفاق می‌افتد. از طرفی دیگر با خاموش کردن کلید، نور منتقل شده و شیشه شفاف دیده می‌شود‌.

مزایای شیشه هوشمند چیست ؟

استفاده از هر وسیله‌ای مزایا و معایبی دارد. طبیعتاً ویژگی‌های منحصر به فرد شیشه‌های هوشمند سبب محبوبیت آن شده است. در این بخش نمونه‌هایی از مزایای آن را بررسی خواهیم کرد.

حفظ حریم شخصی در شیشه هوشمند

می‌توان به جرات گفت که مهمترین دلیل استفاده از شیشه های هوشمند، حفظ حریم شخصی است. شیشه‌های‌‌ هوشمند قابلیت روشن و مات شدن را دارند. این ویژگی به سبب وجود جریان برق در تنظیمات آن است. همچنین تنظیمات شیشه‌های‌ هوشمند به صورت دستی قابل تغییر هستند. برای این که سطح شیشه‌ شفاف و روشن شود، کافی است فقط دکمه روشن را بزنید. در این حالت فضای داخلی از بیرون قابل مشاهده می‌باشد. از طرفی اگر می‌خواهید سطح شیشه مات و کدر شود کلید خاموش را بزنید.

انتقال نور در شیشه هوشمند

گاهاً نوری که از بیرون به داخل می‌تابد آزار دهنده است. شما می‌توانید با استفاده از شیشه‌های‌ هوشمند میزان نور ورودی را تنظیم کنید.

عایق صدا

با استفاده از شیشه‌های‌ هوشمند میزان صدای خروجی و ورودی به حداقل می‌رسد. جهت اطمینان بیشتر می‌توانید شیشه‌ها را بصورت دو جداره نصب کنید.

کنترل دما با شیشه هوشمند

این نوع از شیشه‌ها می‌توانند در فصول گرم اشعه مادون قرمز و مادون بنفش را منعکس کنند. همین امر باعث کاهش دمای محیط داخل اتاق می‌شود. در نقطه مقابل در فصول سرد با تغییر حالت، اشعه مادون قرمز را به محیط داخلی انتقال می‌دهد و در نتیجه باعث گرم شدن محیط داخلی اتاق می‌شود.

انواع شیشه هوشمند چیست؟ - شرکت ساختمانی زیما
با استفاده از شیشه‌های هوشمند میزان نور ورودی به داخل ساختمان و یا خودرو کنترل می‌شود.

معایب شیشه هوشمند چیست ؟

اکثراٌ مزایای شیشه‌هایی هوشمند بر معایب آن فایق می‌آید. با این حال این دسته از شیشه‌ها نیز معایبی دارند که در این بخش به آنها اشاره خواهیم کرد.

مقاومت در برابر گرما

تحمل دمایی شیشه‌های‌ هوشمند حداکثر تا ۷۰ درجه سانتی گراد می‌باشد. در نتیجه در برابر گرما مقاومت بالایی ندارند. از این رو بهتر است در مکان‌هایی که نور خورشید به طور مستقیم می‌تابد، نصب نشوند.

محل نصب مناسب

توجه داشته باشید که در هنگام نصب این نوع از شیشه‌ها، در محل مناسبی نصب گر‌‌‌دند. منظور از محل مناسب یعنی مکان‌هایی که از وسایل گرمایشی دور باشد.

طریقه نگهداری

یکی از نکاتی که باید در هنگام نگهداری از این شیشه‌ها به آن توجه کنید، این است که از ریختن آب بر روی آن‌ها با فشار و شدت زیاد ممانعت شود. جهت تمیز کردن آن‌ها می‌توانید از یک پارچه نمدار استفاده نمایید. همچنین از وارد کردن فشار زیاد به آنها اجتناب کنید.

شیشه هوشمند ایران

شرکت شیشه هوشمند ایران، فعالیت خود را به عنوان نمایندگی انحصاری شرکت Polytronix آمریکا، تحت برند ISG آغاز نموده است. این شرکت با سال‌ها تجربه در این زمینه، همواره سعی داشته است که محصولاتی با کیفیت ارائه دهد. از محصولات ارائه شده توسط این شرکت می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • شیشه‌های‌‌ هوشمند ( مات شونده)
  • شیشه‌های‌‌ هوشمند طرحدار
  • فیلم‌های هوشمند
  • شیشه‌های‌‌ دکوراتیو به صورت لمینیت شفاف
  • شیشه‌های‌‌‌ لمینیت رنگی
  • شیشه‌های‌‌ نشکن
  • شیشه‌های‌‌ دوجداره
  • شیشه‌های‌‌ چاپی
انواع شیشه هوشمند چیست؟ - شرکت ساختمانی زیما
شیشه‌های هوشمند جایگزین بسیار مناسبی برای شیشه‌های معمولی است.

کلام آخر

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، پرده‌ها و کرکره‌ها‌ جای خود را به شیشه‌های‌‌ هوشمند خواهند داد. چه بسا در آینده شاهد ساخت شیشه‌های‌ هوشمند دیگری خواهیم بود که نسبت به محصولاتی که تاکنون ارائه شده است ویژگی‌ها و مزیت‌های زیادی خواهند داشت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره قیمت رایگان
اسکرول به بالا