شیشه اسپندرال چیست ؟ - شیشه ساختمانی زیما

شیشه‌ها در انواع مختلفی تولید می‌شوند و به عنوان یکی از مصالح ساختمان سازی کاربرد‌های زیادی دارند. این محصولات علاوه بر کارایی، بر زیبایی ساختمان‌ها نیز می‌افزایند. در گذشته شیشه‌ها بیشتر در یک نوع معمولی ساخته می‌شدند امّا امروزه می‌توان طیف گسترده‌ای از آنها را در بازار یافت. در این بین می‌توان به شیشه اسپندرال اشاره کرد. در ادامه به توضیحات بیشتری درباره این شیشه‌ها خواهیم پرداخت.

فهرست مطالب

شیشه اسپندرال چیست؟

به نوعی از شیشه‌های‌ غیر شفاف که در انواع  رنگ‌ها ساخته می‌شوند شیشه اسپندرال می‌گویند. به سبب این که این شیشه‌ها شفاف نیستند، فضای داخلی این نوع از شیشه‌ها قابل رویت نمی‌باشند. یکی از ویژگی‌های شیشه‌های‌ اسپندرال این است که قسمتی از انرژی خورشیدی را جذب می‌نمایند، پس بدین جهت برای اینکه قابل استفاده گردند‌‌‌ باید سکوریت شوند.

همان گونه که در بخشی قبلی گفته شد شیشه‌ها انواع مختلفی دارند که شیشه اسپندرال یکی از آنها است. شیشه‌‌ اسپندرال نیز به نوبه خود دارای زیرمجموعه‌هایی می‌باشد. این نوع از شیشه‌ها در انواع تک جداره و دوجداره نیز ساخته می‌شوند که دوجداره‌های ‌‌‌اسپندرال بیشتر به فروش می‌رسد.

به طور معمول این دسته از شیشه‌ها به دلیل دارا بودن صفحات عایق و رنگی، غیر شفاف می‌باشند که در پروسه مونتاژ اعمالی بر روی آن‌ها صورت می‌گیرد که باعث می‌شود در نهایت به یک شیشه مات دست یابیم. در این مدل نیز انتقال نور صورت می‌گیرد، امّا به دلیل مات بودن شیشه انتقال نور به صورت پراکنده می‌باشد.

از طرفی دیگر می‌توان نمونه‌های شفاف آن را نیز پیدا کرد که سطح آن‌ها شفاف رفلکسی می‌باشد. نمونه‌های شفاف این نوع از شیشه‌ها می‌توانند نور خورشید را به محیط داخلی منتقل کنند، به عبارتی نور خورشید از آن‌ها عبور می‌کند.

جهت تولید اسپندرال‌های شیشه‌ای عایق بندی شده و یکپارچه از رنگ‌هایی بهره می‌برند که بر پایه سیلیکون یا سرامیک باشد. این رنگ‌ها در سطح داخلی شیشه‌ها به کار ‌برده می‌شود.

بدیهی است که شیشه‌های‌ اسپندرال را می‌توان در انواع رنگ‌ها سفارش داد، امّا نکته‌ای که در این بین حائز‌ اهمیت است تعیین کردن سطح حرارت لازم جهت عملیات بوده و رنگ‌ها باید از لحاظ تنش گرمایی بررسی شوند. به طور کلی روش‌های‌ متفاوتی برای ساخت این نوع از شیشه‌ها وجود دارد که به طبع آن سبب می‌شود که شیشه‌های‌ اسپندرال انواع مختلفی داشته باشند.

ممکن است در بعضی از ساختمان‌ها منظره‌هایی قابل رویت باشد که بهتر است چنین منظره‌هایی از بیرون دیده نشوند. در این وضعیت کاربرد شیشه‌های اسپندرال مشخص می‌شود، چرا که این دسته از شیشه‌ها فضای درونی ساختمان را از بیرون غیر قابل مشاهده می‌کنند. به عبارتی این نوع از شیشه‌ها مناطق کور ساختمان را کاور می‌نمایند تا ظاهری یکدست و هماهنگ به ساختمان بدهند.

این محصولات به غیر از نمای ساختمان در موارد دیگری نیز کاربرد دارند. به عنوان مثال استفاده از آنها در دکوراسیون داخلی بسیار رایج می‌باشد و یا در مثالی دیگر برای ساخت نورگیرهای سقفی نیز از آن‌ها بهره می‌برند.

در هنگام ساخت این نوع از شیشه‌ها طیف‌ وسیعی از رنگ‌ها را بر سطح شیشه چاپ می‌کنند. به سبب همین روکش‌ها، شیشه‌های اسپندرال دارای مزیت‌هایی شده‌اند که در بخش زیر به نمونه‌هایی از آن اشاره خواهیم کرد.

ایجاد جلوه‌ای زیبا و یکپارچه

می‌توان به جرات گفت که دلیل انتخاب شیشه‌های‌ اسپندرال بیشتر به این خاطر است که از قسمت بیرونی ساختمان نمایی زیبا و یکپارچه به سازه می‌دهد. پس از لحاظ بصری به زیباسازی شهر نیز کمک زیادی می‌کند.

پنهان کردن بی نظمی‌های قابل رویت فضای درونی

فعالیت‌ها و اجزای درون ساختمان غیر قابل مشاهده خواهد شد. بسیاری از افراد هنگامی که در محل کار و یا منزل خود به فعالیتی مشغول هستند، علاقه‌ای ندارند که عملکرد آن‌ها در دیدرس دیگران قرار گیرد. پس این مورد باعث حفظ حریم شخصی افراد نیز می‌شود.

استحکام و طول عمر بالا

طول عمر شیشه‌های اسپندرال به استحکام و پایداری آنها بستگی دارد و پیرو آن هر دو مورد ذکر شده با طرز ساخت این نوع از شیشه‌ها مرتبط است. در یکی از مراحل ساخت آنها، شیشه‌ها را جهت پخت در درون کوره قرار می‌دهند که در این وضعیت دمای کوره‌ بیش از ششصد درجه می‌باشد. در چنین حالتی مقاومت شیشه بالا می‌رود و به طبع آن طول عمر مفید شیشه‌ها نیز افزایش می‌یابد.

مقاوم در برابر خوردگی‌ها و واکنش‌های شیمیایی

این مورد نیز به طریقه ساخت اسپندرال‌ها بستگی دارد. این محصولات نه تنها خود در برابر خوردگی‌ها و واکنش‌های شیمیایی مقاوم هستند، بلکه از تخریب تجهیزاتی داخلی نیز جلوگیری می‌کنند. شیشه‌های‌ معمولی درصد زیادی از نور را به فضای درونی ساختمان‌ها منتقل می‌کنند که به مرور زمان سبب تخریب وسایل‌هایی می‌شود که در دراز مدت در معرض نور قرار گرفته بودند. در شیشه‌های اسپندرال چنین مشکلی نخواهید داشت.

قابل سفارش در انواع اندازه‌، رنگ و ضخامت‌

شاید در گذشته‌های نه چندان دور افراد نمی‌توانستند از یک محصول به دلیل عدم وجود، نمونه‌های زیادی را سفارش دهند. امّا امروزه با پیشرفت صنایع می‌توانید این نوع از شیشه‌ها را در انواع اندازه‌‌ها، رنگ‌ها و ضخامت‌ها تهیه نمایید.

عدم تغییر رنگ در دراز مدت

در وهله اول به هنگام تولید شیشه‌هایی اسپندرال، بر روی شیشه رنگ کاری‌های لازم را انجام می‌دهند. سپس اشعه مادون قرمز بر روی رنگ‌ها تابانده می‌شود. این امر سبب تثبیت موقت رنگ شیشه‌ها می‌گردد. برای تثبیت نهایی رنگ شیشه‌ها آنها را در دمای بالایی درون کوره قرار می‌دهند. اعمال ذکر شده باعث حفظ رنگ شیشه در دراز‌ مدت می‌شود.

معایب شیشه اسپندرال چیست؟

در باب این دسته از شیشه‌ها ایرادات زیادی وارد نیست. شاید تنها ایرادی که می‌توان برای آن در نظر گرفت این است که در برج‌های بالای ۱۰ طبقه برای نظافت آن کمی مشکل خواهیم داشت. در این مورد نیز افرادی هستند که با کمک تجهیزات، آسمان‌ خراش‌ها را در ارتفاعات تمیز می‌کنند امّا جزو شغل‌های خطرناک محسوب می‌شود و از طرفی باید برای نظافت آنها هزینه‌ای را در نظر بگیرید.

کلام آخر

شیشه‌های‌ اسپندرال علاوه بر این که به ساختمان شما جلوه‌ای زیبا می‌بخشند، با دوام نیز هستند. در مواردی نیز می‌توانید طرح دلخواه خود را بر روی آن‌ها چاپ کنید. این نکته را نیز فراموش نکنید که به هنگام انتخاب و استفاده از شیشه‌ها باید نیاز خود را در اولویت قرار دهید، سپس سلیقه خود را نیز می‌توانید به آن اعمال نمایید.

نمونه کارهای شرکت زیما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره قیمت رایگان
اسکرول به بالا