نمای کرتین وال فریم لس

نمای کرتین وال فریم لس - شرکت شیشه ساختمانی زیما

امروزه در سطح شهرها شاهد نمای چشمگیر ساختمان‌ها هستیم که دیواره‌های ثانویه‌ را به این منظور بر سطح نمای ظاهری سازه‌ها قرار می‌دهند. کر‌‌تین وال‌ها نمونه‌ای از این دیواره‌ها هستند. کرتین وال‌ها علاوه بر ظاهر زیبایی که به ساختمان‌ها می‌بخشند، به عنوان سپری در برابر شرایط جوی و فشارهای وارده از بیرون نیز عمل می‌کنند. پس در صورت استفاده از آنها ساختار و نمای اصلی سازه در برابر هر گونه عوامل خارجی در امان خواهد بود.

نظرتون در مورد نمای کرتین وال فریم لس چیه؟

فهرست مطالب

نمای کرتین وال فریم لس

کرتین وال و یا به عبارت ساده‌تر دیوار پرده‌ای را می‌توان در مدل‌های فریم لس نیز در بازار یافت. در این مدل از کرتین وال‌ها شیشه‌ها نقش اصلی را دارند و قاب آلومینیومی بر روی شیشه ها قرار نگرفته است. به همین جهت در مدل‌های فریم لس شاهد نماهای جذاب و یکدستی هستیم.

طریقه نصب این مدل از کرتین وال‌ها بدین گونه است که در وهله اول لامل‌ها را نصب می‌کنند، پس از آن شیشه‌های از پیش آماده شده (در قاب‌هایی مخصوص قرار داده می‌شوند) را آماده کرده و در فضاهای به وجود آمده به وسیله لامل‌ها نصب می‌نمایند. از نمای بیرونی شیشه‌ها از سمت گوشه‌ها به هیچ نگهدارنده‌ای وصل نیستند، به همین سبب شیشه‌ها بسیار به همدیگر نزدیک خواهند بود.

در نمونه فریم لس لامل‌ها در محل اجرا برش داده می‌شوند و به صورت جداگانه بر روی بدنه ساختمان نصب می‌گردند. بعد از آن شیشه‌ها را در داخل فریم‌ (آلومینیومی، فولادی، چوبی) قرار می‌دهند.

لامل‌‌ کر‌‌تین وال

در کر‌‌تین وال‌ها بیشتر از پروفیل‌های آلومینیومی بهره می‌برند. همان‌ گونه که در بخش قبلی به آن اشاره شد به دلیل برخی از ویژگی‌های آلومینیوم،‌ استفاده از آنها به عنوان پروفیل رایج شده است.

در رابطه با وزن پروفیل کر‌‌تین وال باید گفت که آن‌ها در وزن‌های مختلفی تولید می‌شوند. به عبارت ساده‌تر وزن‌ آنها به عواملی همچون ابعاد و ضخامت بستگی دارد. از آن جهت که ابعاد و ضخامت‌ پروفیل‌های کرتین‌ وال دارای تنوع زیادی است، در این مطلب نمی‌توان درباره تمامی وزن‌های موجود بحث نمود. فقط توجه کنید که هر چه قدر پروفیل‌ها دارای ابعاد بزرگتر و ضخامت بیشتری باشند، وزن‌ آنها نیز بیشتر خواهد بود.

ابعاد پروفیل لامل‌‌

پروفیل‌های لامل‌ در ابعاد مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌شوند. در بخش زیر به چند نمونه از ابعاد پروفیل لامل‌‌ اشاره خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

 • پروفیل لامل‌‌ ۶۰ میلی متری
 • پروفیل لامل‌‌ ۵۰ میلی متری
 • پروفیل لامل‌‌ فریم لس ۶۰ میلی متری
 • پروفیل لامل‌‌ فریم لس ۵۰ میلی متری
 • پروفیل لامل‌‌ فریم لس ۵۰_۶۰ میلی‌ متری تایپ اس

در تمامی موارد بالا پهنا به طور دقیق ذکر شده است، امّا عمق آن‌ها به علت فشار باد و ارتفاع سازه متغیر می‌باشد. این پروفیل‌ها را می‌توان در انواع سطوح‌های مختلف اجرا نمود اعم از: چند ضلعی و سقف‌های باز شو و مسطح. همچنین این دسته از پروفایل‌ها را می‌توان به صورت چند جداره، دو جداره و تک جداره تهیه کرد.

ابعاد شیشه کر‌‌تین وال

در هنگام انتخاب و خرید شیشه‌های‌ کر‌‌تین وال باید به مقررات ملی ساختمان نیز توجه ویژه‌ای داشت. همچنین باید محاسباتی را در رابطه با شرایط اقلیمی نیز در نظر گرفت. پس بر اساس توضیحات داده شده ابعاد شیشه‌ها نیز متفاوت خواهد بود که به طور دقیق‌تر ابعاد آنها بین ۴ الی ۶۵ میلی متر می‌باشد.

در چه ساختمان‌هایی‌ می‌توان از کر‌‌تین وال استفاده کرد؟

در رابطه با این موضوع باید گفت که در انواع ساختمان‌ها از قبیل تجاری، اداری، مسکونی و… می‌توان از نمای شیشه‌ای کر‌‌تین وال استفاده نمود. به مرور زمان به دلیل داشتن مزایایی استفاده از کر‌‌تین وال‌ها مرسوم شده است. از دلایلی که می‌توان به آن اشاره کرد به شرح موارد زیر می‌باشد:

 1. جلوه‌ای زیبا و چشمگیر به ساختمان‌ها می‌دهند.
 2. نور طبیعی را به فضای داخلی ساختمان هدایت می‌‌نماید.
 3. از ورود هر گونه عوامل خارجی نظیر گرد و خاک، رطوبت، آب و همچنین آلودگی هوا جلوگیری می‌کند.
 4. از جهت نصب آنها بر روی ساختمان‌ها این اطمینان را داشته باشید که وزن اضافی را به ساختمان وارد نمی‌کنند، چرا که آن‌ها در حالت جداگانه بر روی لامل‌ها نصب می‌گردند. پس در این صورت به هنگام وقوع زلزله مقاومت خوبی را از خود نشان می‌دهند.

عایق بندی در لامل‌‌ نمای کر‌‌تین وال چگونه می‌باشد؟

نماهایی که مجهز به لامل‌‌ هستند به گونه‌ای طراحی شده‌اند که قابلیت عایق شدن را دارند. به این سبب در ساخت لامل‌های آلومینیومی شیار‌هایی را بر روی آن‌ها ایجاد می‌کنند که به وسیله آنها می‌توان لاستیک‌های EPDM را جهت عملیات ترمال بریک به سازه متصل نمود. در مواردی نیز برای این که سطح عایق بندی را افزایش دهند، از لاستیک‌های پلی آمید بهره می‌برند. همچنین ترمال بریک‌ها را متناسب با سیستم مربوطه طراحی می‌کنند.

کلام آخر

هزینه طراحی و اجرای کرتین‌ وال‌ها به دلیل نوسانات قیمت در بازار متغیر می‌باشد. امّا با توجه به عواملی می‌توان هزینه نسبی آن را حدس زد از جمله:

 • تیم اجرایی
 • سیستم اجرا
 • مواد مصرفی
 • ارتفاع ساختمان
 • و سایر جزئیات اجرایی.

در این مقاله سعی بر آن بود که با این محصولات آشنا شوید تا در هنگام انتخاب و خرید آن‌ها مشکل خاصی نداشته باشید. امیدواریم توضیحات ارائه‌ شده برای شما مفید واقع شده است.

نمونه کارهای شرکت زیما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره قیمت رایگان
اسکرول به بالا