مزایا، معایب و انواع شیشه نشکن چیست ؟

مزایا، معایب و انواع شیشه نشکن چیست ؟ - شرکت ساختمانی زیما

سوالی که ممکن است برای همه شما مطرح شود این است که شیشه نشکن چگونه شیشه‌ای است؟ همانطور که از اسم آن پیداست، شیشه نشکن، شیشه‌ای بسیار مقاوم و محکم است که در برابر ضربه امکان شکستگی و ریزش آن بسیار ناچیز می‌باشد. به شیشه نشکن شیشه سکوریت هم می‌گویند. شیشه‌های سکوریت به دلیل داشتن استحکام بالا، در صنایع مختلف بکار گرفته می‌شود. این شیشه‌ها به علت نوع و مراحل ساخت آن نسبت به شیشه‌های معمولی محکم‌تر هستند

فهرست مطالب

شیشه نشکن پلاستیکی یا پلکسی گلس چیست ؟

شیشه نشکن پلاستیکی که با نام طلق شیشه‌ای نشکن هم از آن یاد می‌شود، نوعی ورق پلکسی گلس است. پلکسی گلس همان ورقه‌های پلاستیکی و نشکن هستند که ظاهر آن‌ها شبیه به شیشه است. پلکسی گلاس در برابر ضربه و تغییرات آب و هوایی دوام بیشتری دارد. در مقابل آتش و حرارت تغییر شکل نداده و قیمت مناسبی دارد. همچنین این ورقه‌ها از نظر وزن هم سبک هستند. از جمله کاربرد‌های پلکسی گلاس می‌توان به مواردی همچون: ساخت ماکت، ساخت کلاه ایمنی، عینک‌های طبی، ساخت کاردستی و خیلی کارهای دیگر اشاره کرد.

سوالی که ممکن است برای همه شما مطرح شود این است که شیشه نشکن چگونه شیشه‌ای است؟ همانطور که از اسم آن پیداست، شیشه نشکن، شیشه‌ای بسیار مقاوم و محکم است که در برابر ضربه امکان شکستگی و ریزش آن بسیار ناچیز می‌باشد. به شیشه نشکن شیشه سکوریت هم می‌گویند. شیشه‌های سکوریت به دلیل داشتن استحکام بالا، در صنایع مختلف بکار گرفته می‌شود. این شیشه‌ها به علت نوع و مراحل ساخت آن نسبت به شیشه‌های معمولی محکم‌تر هستند

شیشه نشکن ضدسرقت چه ویژگی‌هایی دارد؟

شیشه‌های ضد سرقت چندین برابر مقاوم، بادوام و ضد ضربه هستند. این شیشه‌ها از چندین لایه شیشه ساخته می‌شود. در ساخت و تولید این شیشه‌ها از لایه‌ای به نام PVB استفاده می‌شود که لایه‌ی PVB باعث چسبندگی شیشه‌ها به یکدیگر می‌شود. به همین دلیل زمانی که ضربه‌ای محکم یا گلوله‌ای به این شیشه برخورد می‌کند، فقط ترک برمی‌دارد و هیچوقت از یکدیگر پاشیده شده و نمی‌ریزد.

شیشه‌های ضد سرقت که به شیشه‌های لمینت هم معروف هستند، در مکان‌هایی استفاده می‌شوند که به امنیت زیادتری نیاز دارند. مهمترین کاربرد آن‌ها در مکان‌هایی مانند ویترین فروشگاه‌ها، بانک‌ها، طلافروشی‌ها و صرافی‌ها می‌باشد.

سارقانی که می‌خواهند از طریق شکستن شیشه فروشگاه دست به سرقت بزنند، به هیچ عنوان نمی‌توانند از این طریق به داخل راه پیدا کنند. قیمت شیشه‌های لمینت کمی بالاتر از شیشه‌های دیگر است و این قیمت بالا رابطه مستقیمی با ضخامت، جنس، تحمل ضربه و زمانی که برای ساخت آن صرف می‌شود دارد.

شیشه نشکن برای کف

شاید شما در بعضی از مکان‌ها، کف‌هایی را می‌بینید که از جنس شیشه هستند. کف‌های شیشه‌ای را در اماکنی همچون رستوران‌ها، پیاده‌‌رو، کف ساختمان‌ها، کف پله‌ها و… می‌توان استفاده کرد. این کف‌های شیشه‌ای جذابیت و جلوه خاصی به محیط ساختمان‌ها می‌دهند. همچنین ترکیب این لامپ‌ها و شیشه‌های نشکن بسیار جذاب و چشم‌نواز خواهد بود.

شیشه‌های نشکنی که در کف از آن‌ها استفاده می‌شود می‌توانند انواع مختلفی از جمله: شفاف، غیرشفاف، مات، تیره و در رنگ‌ و طرح‌های مختلف باشند. همچنین انتخاب هر یک از آنها به سلیقه‌ی هر فرد بستگی دارد. علاوه بر زیبایی این شیشه‌ها، می‌توان به نوردهی بیشتر آن‌ها نیز اشاره کرد. در برخی مواقع از این نوع شیشه‌ها برای سقف بعضی مکان‌ها هم استفاده می‌کنند که می‌تواند نور بیشتری را به فضای آن محل منتقل کند. در واقع این روش، جزو روش‌های جدید و مدرن در معماری ساختمان محسوب می‌شود.

مزایای شیشه نشکن

همانطور که گفته شد شیشه‌های نشکن که امروزه بسیار کاربردی هستند، دارای مزایای متعددی می‌باشند. دوام این شیشه‌ها در مقابل ضربه، و به راحتی شکسته نشدن آن‌ها، از مهمترین این مزایا بشمار می‌آیند. همچنین از دیگر مزایای آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. زیبایی و جذابیت منحصر به فردی دارند.
  2. عایق بودن هستند (همان شیشه‌های دوجداره‌ای که از هدر رفتن گرما جلوگیری می‌کنند)
  3. این شیشه‌ها در صورت شکستن فقط ترک می‌خورند و قطعات آن نوک تیز و خطرناک نخواهد بود.
  4. در برابر حرارت مقاوم بوده و تغییر شکل نمی‌دهند.
  5. در مقابل حوادثی همچون سیل و زلزله کمترین آسیب را دارند.
  6. دارای تائیدیه و استاندارد‌های بین‌المللی هستند.
  7. در انواع طرح‌ها و رنگ‌ها تولید می‌شوند.

معایب شیشه‌های نشکن چیست؟

این شیشه‌ها در کنار مزایای فراوانی که دارند، دارای معایبی هم هستند. یکی از این عیب‌ها این است که این شیشه‌ها باید توسط فردی با تجربه و کاردان برش زده و اندازه‌گیری شوند. چون اگر در اندازه‌گیری و برش این نوع شیشه‌ها خطا یا اشتباهی رخ بدهد، به هیچ عنوان این خطا را نمی‌توان اصلاح کرد.

 این شیشه‌ها نسبت به شیشه‌های معمولی مقاوم‌ترند امّا گوشه‌ها و لبه‌های آن بسیار حساس است و با کوچکترین ضربه می‌تواند شکسته و فرو بریزد. از دیگر عیب‌های این شیشه‌ها قیمت بالای آن نسبت به شیشه‌های معمولی است. این قیمت بالا باعث می‌شود از این شیشه‌ها فقط در مواردی استفاده کرد که امکان شکست شیشه در آن زیاد است.

شیشه نشکن چگونه ساخته می‌شود؟

شیشه یکی از اکتشافات بشر در گذشته بوده است که مراحل ساخت مربوط به خودش را دارد. مراحل ساخت شیشه نشکن به این ترتیب می‌باشد: در این روش به دو نوع کوره نیازمندیم، کوره افقی و کوره‌ی عمودی. که کوره‌های افقی نسبت به کوره‌های عمودی کاربرد بیشتری دارند.  ابتدا کوره را تا دمای ۷۰۰ درجه سانتی گراد گرم می‌کنند سپس شیشه‌ها را در اندازه‌های مورد نظر برش زده و در این کوره‌های از قبل گرم شده قرار می‌دهند تا دمای شیشه در تمام نقاط یکسان شود. شیشه‌های درون کوره به صورت خمیری در می‌آیند. حال شیشه‌های خمیری شده را از کوره درآورده و با سرعت با دستگاه‌های مخصوصی سرد می‌کنند. چون لایه‌ی بیرونی شیشه زودتر و بیشتر سرد می‌شود، باعث مقاومت زیاد در شیشه‌های نشکن می‌گردد.

قیمت شیشه نشکن لمینت

شیشه‌های لمینت یا همان شیشه ضدسرقت یا ضدگلوله از محکمترین نوع شیشه به شمار می‌آیند. از این شیشه‌ها در جاهای خاصی استفاده می‌شود، چون نسبت به ضربه و گلوله مقاومت بی‌نظیری دارند. قیمت این شیشه‌ها با توجه به مزیت و کاربردی که دارند، نسبت به دیگر شیشه‌ها بالاتر است. شفافیت و ضخامت این شیشه‌ها در قیمت آن تاثیر داشته و هرچه ضخامت و شفافیت آن بیشتر باشد، قیمت آن نیز بیشتر می‌شود.

انواع شیشه نشکن

شیشه‌های نشکن که در این مقاله درباره آنها بحث شد، از نظر ضخامت و اندازه، از نظر طیف رنگ و همچنین موارد استفاده با یکدیگر تفاوت دارند. انواع شیشه نشکن یا سکوریت را می‌توان به این صورت تقسیم‌بندی کرد:

۱- شیشه سکوریت سندبلاست

۲- شیشه سکوریت رفلکس

۳- شیشه سکوریت ساتینا

۴- شیشه سکوریت مات

۵- شیشه سکوریت سفید

۶- شیشه سکوریت رنگی

کلام آخر

شیشه یکی از اختراعات مهم و با ارزش بشر بشمار می‌رود که کمک شایانی به انسان‌ها کرده تا در صنایع مختلف و وسایل منزل و مورد نیازشان از آن استفاده کنند. این اختراع انواع و کاربردهایی دارد. همچنین یکی از انواع شیشه، شیشه‌های نشکن است که از چند لایه ساخته شده و دارای مقاومت زیادی می‌باشد و در جاهایی استفاده می‌شوند که نیاز به امنیت و محافظت بالاتری دارند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره قیمت رایگان
اسکرول به بالا